Версія для друку 

Пивний ринок: підсумки законодавчих нововведень

17 березня 2016 forbes.net.ua
Пивний ринок: підсумки законодавчих нововведень

До чого призвело прирівнювання пива до алкоголю з 1 липня 2015 року

Основне законодавче нововведення минулого року - прирівнювання пива до алкоголю з 1 липня 2015 року - принесло значні збитки галузі в цілому, і компанії Carlsberg Ukraine зокрема. Євген Шевченко, генеральний директор Carlsberg Ukraine, розповів про наслідки такого рішення парламентаріїв і поділився планами на майбутнє.

За оцінками наших аналітиків, загальне падіння ринку за підсумками року склало 17%. Нове регулювання, в більшості своїх вимог, просто несумісне з традиціями і технологіями пивоварної галузі, оскільки розроблялося для міцних алкогольних напоїв, де потрібно боротися з тіньовим ринком - саме на це спрямована більшість обмежень і елементів контролю з боку державних органів. Тільки завдяки спеціальному проекту і злагодженій роботі всіх департаментів нашої компанії нам вдалося знайти необхідні рішення й уникнути великих втрат, відповідаючи новим вимогам закону.

Проте, за підсумками 2015 року, після 1 липня було завдано таких збитків:

  • закрилося близько 7000 торговельних точок;
  • за нашими підрахунками, роботу вже втратили або можуть втратити близько 20 000 осіб;
  • ми були змушені списати 12 000 одиниць етикетки/упаковки;
  • понад 50 000 робочих годин було витрачено в цілому на проект підготовки компанії до переходу на нове регулювання.

Очікуємо додаткових втрат у 7,5 млн гривень у зв'язку з перебрендуванням річного обладнання для HoReCa.

Але, незважаючи на труднощі, минулий рік став для Carlsberg Ukraine успішним. Ми змогли вивести на ринок чимало вдалих новинок, збільшити продажі і частку ринку (на 1,4 в.п. порівняно з минулим роком, згідно з даними ACNielsen). Ми, як і раніше, посідаємо впевнене 2-е місце на ринку пива з часткою 29,6%* у натуральному вираженні (згідно з даними AC Nielsen).

У 2015-му ми вивели на ринок кілька інновацій у супер-преміальному сегменті. Такі бренди, як Kronenbourg 1664 і Kronenbourg 1664 Blanc, вже у вересні 2015 року зайняли 26% свого сегменту. На ринку квасу за рахунок виведення нового продукту - «Квас Тарас Білий» - наші продажі зросли на 26% порівняно з 2014 роком. Минулий рік виявився успішним і для сидру: наш міжнародний бренд Somersby досяг 74% частки ринку. Його продажі зросли на 25% порівняно з 2014-м.

Пивні тренди

Сьогодні в Центральній і Східній Європі набирає популярності тренд «крафтового» пивоваріння. При цьому в США, де цей тренд зародився, він уже потроху відходить у минуле. Ми запустили в Україні бренд «Львівське RobertDoms», який несе в собі дух «крафту». Дуже задоволені результатами, його продажі зростають.

До українського пивного ринку дісталися тренди здорового способу життя і турботи про природу. Велика увага зараз приділяється енергозберігаючим технологіям і упаковці. У цьому напрямку протягом багатьох років Сarlsberg Ukraine реалізує багато програм, спрямованих на зниження енергоспоживання. У 2015 році Сarlsberg Group оголосила про старт проекту зі створення першої в світі повністю біорозкладної деревно-волокнистої пляшки - СarlsbergGreenFiberBottle. Всі матеріали, що використовуються для виробництва пляшки, включаючи пробку, будуть створені з біорозкладних компонентів на основі деревного волокна, що забезпечить нешкідливий для природи розпад упаковки. Коли це добереться до України - поки що не готовий сказати. Зараз ми використовуємо повторно більше 50% всієї скляної пляшки - це найкращий показник для європейських країн, які не мають обов'язкової депозитної системи.

Ще один тренд, який охопив країни Східної Європи, включно з Україною, - це прагнення зекономити: мультипаки, знижка за об'ємну упаковку, акції «подарунок за покупку». Цей тренд розвивається на тлі зниження купівельної спроможності населення і, на жаль, не сприяє зростанню прибутку виробників.

Що стосується прогнозів на 2016 рік, то результати роботи галузі безпосередньо залежать від збалансованості її регулювання. Введення акцизного податку на роздрібний продаж і нерівномірне збільшення акцизу на пиво (порівняно з міцним алкоголем) прискорять темпи скорочення обсягів виробництва і споживання пива в Україні. Вони і так падають протягом останніх кількох років.

Ми стурбовані цими законодавчими нововведеннями. Якщо говорити про глобальні наслідки, очікуємо подальшого падіння ринку, закриття виробничих майданчиків, скорочення робочих місць як в пивному бізнесі, так і в суміжних галузях економіки. Такого режиму регулювання пивної галузі немає ні в одній країні ЄС, і в рамках євроінтеграції було б логічно максимально дерегулювати індустрію. Крім того, на наше переконання, будь-які кардинальні зміни в регулюванні повинні вводитися тільки після детального аналізу їх наслідків, консультацій із професійними експертами та бізнесом, чого в даному випадку не відбулося.

* У категорії «Пиво» на ринку України (міська і сільська частина) без урахування території Автономної Республіки Крим та м.Севастополь за період січень-грудень 2015 року.

Джерело: forbes.net.ua

2017 © ПАТ «Карлсберг Україна»
Зворотній зв'язок Правова інформація

Дизайн та розробка: ISD Group

НАДМІРНЕ СПОЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ ШКІДЛИВЕ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я